Teklif Al Bayi Bul

HABERLER

30.12.2016

YURSEVER GRUP, SDLG İLE KÂRA GEÇİYOR

YURSEVER GRUP, SDLG İLE KÂRA GEÇİYOR
Yurtsever Grup, Ilgaz sıra dağlarının eteklerinde, bir Karadeniz şehri olan Kastamonu’nun 60 km kadar güneyinde, hali hazırda küçük ölçekli bir kömür madeni işletmeciliğini sürdürmektedir. Bu bölgedeki üretimin önümüzdeki 12 aylık süre içerisinde altı kat artmasını öngören firma şu ana kadar ki üretimini günlük yaklaşık 50 ton kömürle sınırlı tutmaktadır. Bölgede 30 yıldan bu yana madencilik yapılmakta olup Yurtsever Grup maden işletmeciliği faaliyetlerine bu yılın Mayıs ayında başlamıştır. 
 
Şantiye Müdürü Mehmet Aydas; “Deniz seviyesinden yaklaşık 900 metre yükseklikte bulunan bu şantiyede hem açık ocak işletmeciliği hem de yeraltı madenciliği faaliyetlerini yürütüyoruz. Şu ana kadar üretimimiz, kış sonrasında devreye almaya planladığımız açık ocak madenciliğinin de hazırlıklarına devam etmemiz haricinde, sadece yeraltındaki kömür madeni damarından elde edilmektedir.” şeklinde görüşlerini belirtmektedir.
 
Yaklaşık 4,000 m2 lik bir alanı kaplayan şantiyenin hazırlanmasında özellikle, bu yılın Ağustos ayında, Ascendum Makina tarafından firmaya teslim edilen SDLG L968F Lastikli yükleyiciden yararlanılmaktadır. Mehmet Bey; “Bu makineyi, hali hazırda yerin 50 metre altından çıkarılan kömürü taşımanın yanı sıra açık ocaktaki toprak örtüsünün temizlenmesi için de kullanmaktayız. Uzun makina yürüyüş mesafeleri ve talep edilen farklı işlere rağmen, makine ocaktaki üretimin aksamadan devam etmesini sağlayabilmekte. Bu sebeple SDLG markasını tercih ettiğimden oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim. Ayrıca Ascendum Makina satış sonrası hizmetlerinden %100 memnunum” demektedir. 
 
Üzerinde 3.6 m3’lük SDLG kaya kovası bulunan L968F, 210kN’luk bir koparma gücü sağlayan Z-bar bağlantısı sistemiyle dikkat çekmekte olup, Mehmet Bey özelliklerinin makinenin altına girdiği iş yükü için oldukça yeterli olduğuna inanmaktadır. SLDG’nin; makinenin dengesini, çekiş gücünü, güvenilirliğini ve verimliliğini artırmak amacıyla, dört ileri şanzımanla senkronize çalışan 191kW’lık motor ve 20 ton sınıfındaki bir lastikli yükleyicinin 28 dereceye kadar eğimli arazilerde kullanılabilmesi, madenin konuşlandığı dağlık arazi göz önünde bulundurulduğunda Mehmet Bey tarafından oldukça beğenilmiştir. Kendisi de bununla ilgili olarak” Her şeyden öte, makine durduğunda hidrolik ıslak disk frenleri eşit derecede etkili. SDLG L968F güvenilir olduğunu kanıtlamıştır” şeklinde görüş bildirmektedir.