Teklif Al Bayi Bul

HABERLER

20.3.2017

OBJEKTİF MADENCİLİK BÜYÜK BLOKLARLA MÜCADELEDE EC480D VE L350F TERCİH EDİYOR

OBJEKTİF MADENCİLİK BÜYÜK BLOKLARLA MÜCADELEDE EC480D VE L350F TERCİH EDİYOR

Büyük bloklarla mücadele

Malatya Kuluncak’ta bej mermer çıkaran Objektif Madencilik, yıllık 10 bin ton üretim yapıyor. 2008 yılında kurulan firma 2016 yılına kadar büyüyerek geldi. Parkında 9 adet iş makinesi bulunan firma, 400 bin metreküp civarındaki rezervi doğru şekilde çıkarabilmeyi hedefliyor. Ortalama 13.5 ton gibi büyük mermer blokları çıkaran firma, bu blokları daha hızlı kaldırabilmek için Ascendum Makina güvencesindeki Volvo yükleyiciler, paletli ekskavatör ve belden kırmalı kamyonlarını kullanıyor.

5 adet Volvo iş makinesi bulunan firma, bunlardan en sonuncusu bu yılın başında satın aldı. Volvo’dan iki adet paletli yükleyici, bir adet belden kırmalı kaya kamyonu ve bulunan firma, makineleri tonajlarına uygun olan işleri için kullanıyor.

 

Ocak içinde EC480D koşturuyor

Volvo’dan son olarak EC480D paletli ekskavatörü satın aldıklarını ifade eden firma sahibi Ali Ekber Uluk, makinenin kendileri için hala tanıma aşamasında olduğunu söyledi. Şu anda ocak içindeki rutin işlerde bu makineyi kullandıklarının bilgisini veren Uluk, “Makine daha yeni. Hem tanımak hem de performansını görebilmek adına bu dönemde ocak içinde en fazla kullandığımız makine de EC480D’dir. Şimdiye kadar gösterdiği performanstan memnunuz. Tahminlerimiz doğrultusunda geliyor bütün veriler” dedi.

EC480D haricindeki bir adet Volvo L220H ve bir adet L350F Marble lastikli yükleyicilerinin olduğunu ifade eden Uluk, bunlardan L220H’ın ocak içi düzenlemeler sırasında kullanıldığını, L350F’in ise daha çok büyük malzemelerin kaldırılması sırasında, kısa süreli olarak kullanıldığını söyledi. Makine tercihi konusunda ilk bilginin ocak içindeki mühendis kadrosu ve makine tamir kademesinin olduğunu belirten Uluk, ayrıca diğer ocaklardaki teknik ekiplerin de görüşlerini alarak hareket ettiklerini ifade etti. Alım sonrasında makineyi ocak içinde de sürekli takip ettiklerinin bilgisini veren Uluk, Volvo L220H lastikli yükleyicisi ile daha önce çalıştıklarını bu sayede makineyi tanıdıklarını söyledi. L350F modelini ise satın almadan önce kısa bir süre kiralık olarak kullandıklarını, makinenin performansından memnun kalmaları ve ihtiyaç doğması nedeniyle satın aldıklarını bildirdi. Yüzde 8 gibi yüksek bir ocak verimliliğine sahip olan Objektif Madencilik, homojen taş yapısı sayesinde de büyük bloklar çıkarabiliyor. Ortalama blok ağırlıklarının 13.5 ton olduğunu belirten Uluk, 25 tonu bulan bloklar çıkardıklarını ve bu blokların kaldırılması sırasında L350F’ye ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

 

Daha hızlı çalışma için, L350F

Volvo L350F’nin ocak içinde yoğun şekilde kullanımının efektif bir çalışma olmayacağını dile getiren Uluk, “Bizim Volvo L350F’yi almamızdaki neden, özellikle 2014 – 2015 yıllarının sezon başı ve sezon sonu dönemlerinde yaşanan ani talep artışlarına cevap verebilmekti. Daha hızlı üretim yapabilmek için kullandığımız bir makine. Devirmelerin aynanın önünden daha hızlı şekilde kaldırılabilmesi için kullanıyoruz. L350F’ten önce bu işi bir yükleyici ve bir ekskavatör ile yapıyorduk. Böyle olmasına rağmen iki makine yarmayı aynanın önünden yarım saatte kaldırabiliyor. Üstelik kapasitelerinden daha fazla ağırlık binmesi nedeniyle makinelerin ömürleri de kısalıyor. Ama L350F, yarmayı 8 ila 10 dakika arasında aynanın önünden uzaklaştırarak sayalama hattı getirebiliyor. Bu sayede daha az yakıt sarfiyatı, iki makine yerine tek makine kullanımı ve daha düşük servis maliyeti ile işi halledebiliyoruz. Zaten çalışma saati de oldukça düşük seviyededir. Makineyi alırken de yıllık 500 saat gibi bir süre kullanmayı planlayarak alımı yapmıştık. Şu anki üretim seviyemizle de plan dahilinde devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Volvo Mermer Çözümleri için tıklayınız.